Tv Boxlar ve Desteklenen Formatlar

Hangi Tv Box’ı almalıyız?

Hangi Tv Box’ı almalıyız? İster android, ister kendine özgü bir yazılımı olan isterse de ios tabanlı bir tv kutusu televizyonunuzu daha zeki hale getirecektir. Daha zeki demekten kastımız televizyonunuzun internete bağlanmasını, işletim sistemine özgü aplikasyonları çalıştırabilmesine, çevrim içi vidyo veya sanal alemin sunduğu zenginlikleri içerebilmesini sağlayacaktır.  Mesela android tabanlı bir tv kutu ile androidin sahip olduğu çoğu aplikasyonu kurabilir, oyunlarını oynayabilir ve android dünyasının sınırsız içeriklerine sahip olabilirsiniz. TV Box’ın hemen hemen tam türkçe karşılığı medya çalıcı olarak bilinir.

xiaomi mi box 4 unboxing and quick review yjrl0N0Z0nw

xiaomi mi box 4 unboxing and quick review

TV Box alırken hangi özelliklere dikkat etmeliyiz?

Hız

  • CPU (işlemci) hızlarına dikkat edilmesi gerekir. Ancak bunları karşılaştırırken mutlaka bir benchmark programının sonuçları üzerinden yorumlayınız. (Amlogic S912)
  • Dahili RAM (3 GB)
  • Dahili RAM Türü (DDR 4) ayrı bir öneme sahiptir.
  • Tabiki GPU (Graphics Processing Unit), genellikle işlemci ile tümleşik sunulmaktadır. Dolayısıyla yine önemli olan işlemci marka ve modelidir. (ARM Mali-T820MP3)
r99 review A09A31syZIs

r99 review

Zengin İçerik

Bu noktada özellikle markaya önem vermeliyiz. Bunun sebebini şöyle izah edelim. Örneğin Nvidia firması veya farklı büyük firmalar ürünü sattıktan sonra ürün ile ilgili destek vermeye ve güncelleme çıkarmaya devam edecektir. Bu sayede Tv Box içeriğiniz sürekli güncel olacağından dolayı sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Aksi yönden bakıldığında tanınmamış bir marka Tv Kutusu aldığınızda çok uzun sürmeyecek, belki bir kaç ay veya en fazla bir  sene gibi bir süre destek alacaksınız. Sonrasında ise tv kutunuz sadece vidyo oynatma veya farklı aplikasyonlar üzerinden hizmet vermeye devam edebilecektir, tabi şansınız yaver gider de ihtiyacınız karşılayacak aplikasyonlara ulaşabilirseniz. Lütfen Tv Kutularının alt kısmına güncelleme sürelerini yorum olarak yazınız. Böylelikle diğer kullanıcıları da bilgilendirmiş oluruz. 

h96 pro plus android tv box review and unboxing wkD3t7BLxKw

h96 pro plus android tv box review and unboxing

Desteklenen Formatlar   

  • Encoder: H.263,H.264,H.265
  • Vidyo Formatı: ASF,AVI,DAT,FLV,ISO ,MKV,MOV,MPEG,MPG, RM,RMVB,TS,VOB,WMV
  • Ses Formatı: AAC,AC3,MP3,OGG,WAV,WMA
  • 5.1 Ses Sistemi İçin Destek: Yes
  • Dolby Atmos Desteği : Yes

Yukarıda örnek bir  Tv Box için liste çıkardım. Siz de almak istediğiniz Tv Box’ın desteklediği formatları muhakkak incelemelisiniz. Günümüzde 4K en az 30 fps de oynatamayan veya mkv desteği olmayan bir Tv Box almak hiç de mantıklı olmayacaktır.

nvidia shield tv nlO2lgeLzgs

nvidia shield tv

Estetik Görünüm

Tv Boxlardaki kasanın görüntüsü elbette önemlidir ancak en önemli husus soğutmadır. Aliminyum kasa bir Tv Box’ı sorunsuz saatlerce kullanabilirsiniz. Plastik kutulu olanlar veya malzemesi kaliteli olmayanlar için aynı şeyi söyleyemeceğim.

amazon fire tv 3rd gen Cdj UlgvnG0

amazon fire tv 3rd gen

Sonuç

Bu cihazları televizyonlarınızı akıllı hale getirmek için kullanabilirsiniz. Hatta televizyonunuz hali hazırda akıllı bile ise de bu cihazlarla hızını belirgin bir şekilde arttırmış olacaksınız. Gerek harici bir sabit disk bağlayarak gerekse internetin sınırsız içeriğine ulaşabilir durumda olacak ve hatta internet indirmelerini bu cihaz üzerinden ayarlayarak elektrikten tasarruf bile edebileceksiniz.  Tv Boxlar internette bir çok e ticaret sitesinden satın alınabilir. 

zidoo h6 pro xYN9rgpaj8

zidoo h6 pro

En İyi Markalar

 Araştırmamızda Apple TV, Nvidia Shield TV, Amazon Fire TV, Roku, Minix, Zidoo, Wetek gibi markalar öne çıkıyor.

minix neo u1 1lxH5C4KDiQ

minix neo u1

 

Diğer Seçenekler

Tv Boxların TV Sticks olarak bilinen daha küçük versiyonları da vardır ve bunları internette bulabilirsiniz. Özellikle Amazon sitesinden bulabileceğiniz büyük markaların Tv Stickleriyle, sadece hdmi girişini kullanarak hem elektrik hem içerik görüntüleme işlemi yapılabilir. Ancak bu sticklerin kutu formlarından en büyük eksikleri tabi ki soğutma olacaktır, genellikle de stick versiyonların donanım özellikleri daha düşük olur. Kendi yazılımını ve donanımını oluşturup satan farklı firma seçenekleri de mevcuttur (Örneğin Wetek). 

yundoo y8 android tv box review 4H9Q DpCN4A

yundoo y8 android tv box review

2018’in En İyi Tv Boxları

İncelemelere göz atarak kararınızı verin…

Lütfen izlediğiniz vidyolardan sonra puan verin…

Nereden Satın Alalım?

Ben bu konuda en çok Gearbest sitesini beğeniyorum. Hem uygun fiyatlı hem de seçeneği oldukça fazla.

Bazıları Tv Box yerine Mini Pc (Küçük Bilgisayar) almayı tercih ediyor. Bu da aslında mantıklı bir adım. Hem Tv Box özellikleri, hem de işletim sistemi kurulu küçük bir bilgisayara sahip oluyorsunuz. Bu seçenek de değerlendirilebilir, fakat tek amaca hizmet eden cihaz almak kafanızı daha az yoracaktır.

Umarım yazı faydalı olmuştur ve doğru tercihi yapmanızı sağlar.

Esen kalın…